Hemen Ulaşın
me@melikeguray.com
+44 20 7097 6720
CBT ile Kilo Kontrolü

CBT ile Kilo Kontrolü Nedir?

Son dönemlerde bilişsel davranışçı terapi yaklaşımları da obezite tedavisinde önemli bir yer almaya başlamıştır. Diyet, fiziksel aktivitenin arttırılması gibi yaşam biçiminde yapılan değişimlerin bilişsel-davranışçı müdahalelerle birleştirilmesi tedavi etkinliğini arttırmakta ve ulaşılan kilonun kalıcılığını sağlamaktadır.

CBT Methodunun Etkinliği Nedir?

Obezite nedeni ile tedaviye başvuranlar değerlendirildiğinde bu kişilerde kişilik bozuklukları, depresif bozukluklar, anksiyete bozuklukları, somatoform bozukluklar, uyku bozuklukları, tıkınırcasına yeme bozukluğu ve gece yeme sendromuna daha sık rastlandığı görülmüştür. Dolayısıyla davranışsal müdahalelerle beraber altında yatan psikolojik kökene değindiğimiz bir tedaviden sonuç alma oranımız oldukça yüksektir.

Kilo Kontrolünü Tekrar Kaybeder Miyim?

Tedavi sonrası sıklıkla verilen kiloların geri alındığının görülmesi üzerine, yinelenmelerin önlenmesine yönelik yöntemler geliştirilmeye çalışılmıştır. Aktif tedavi boyunca o hasta için yinelenme riski taşıyan durumlar belirlenip onlarla başa çıkmaya yarayacak stratejiler geliştirilmeye çalışılır.

CBT Hakkında Merak Ettiklerinizi Sorun!

    Danışanlarımızın Yorumları

    Diğer Hizmetlerimiz