Hemen Ulaşın
me@melikeguray.com

Aşağıdaki alıştırmaların ve soruların tümü kendiniz hakkında daha engin bir içgörü edinip birbirinizin yaşamı ve dünyasıyla ilgili daha ayrıntılı bir harita geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Bu alıştırmalar çiftlerin birbirlerini ve kendilerini daha iyi tanıyıp anlamalarını sağlamaları amacıyla çift terapisti ve eğitmen Gottman’ın kullandığı tekniklerdir.

Faydalı olmasını dilerim…

Başarılarım ve Çabalarım

Hayatınızda özellikle gurur duyduğunuz ne gibi olaylar oldu? Psikolojik zaferlerinizi, işlerin beklediğinizden de iyi gittiği zamanları, sorunların ve cesaretinizi sınayan olayların içinden daha iyi durumda çıktığınız dönemleri yazın. Atlattığınız ve üstesinden geldiğiniz gergin ve sıkıntılı dönemleri, sizin için hala çok önemli olabilecek küçük olayları, çocukluğunuzda ya da yakın geçmişinizdeki olayları karşılaştığınız zorlukları, kendinizi güçlü hissettiğiniz dönemleri, başarı ve zaferlerinizi, sürdürdüğünüz harika dostlukları vb. de ekleyin.

Bu başarılar yaşamınızı nasıl biçimlendirdi? Kendiniz ve yeteneklerinizle ilgili düşüncelerinizi nasıl etkiledi? Hedefleriniz ve uğrunda çaba harcadığınız şeyleri nasıl etkiledi?

Gurur (gurur duymak, övülmek, başkalarını övmek anlamında) hayatınızda nasıl bir rol oynadı? Annenizle babanız, çocukluğunuza sizinle gurur duyduklarını gösterdiler mi? Nasıl? Diğer insanlar başarılarınıza nasıl tepki verdi?

Annenizle babanız size sevgi gösterdi mi? Nasıl? Sevgi ailenizde kolayca dile getirilir miydi? Hayırsa, bunun evliliğiniz üzer,ndeki etkileri ve içerimleri nedir?

Başarılarınızdan duyduğunuz gurur evliliğinizde nasıl bir rol oynuyor? Kendi çabalarınızın evliliğinizdeki rolü nedir? Kendinizin, geçmişinizin, bugününüzün bu yönlerinden ve geleceğe yönelik planlarınızdan hangilerini eşinizin bilmesini ve anlamasını istiyorsunuz? Birbirinizle gurur duyduğunuzu nasıl gösteriyorsunuz?

Aldığım Yaralar ve Tedavileri

Hangi zor olaylardan ve dönemlerden geçtiniz? Katlandığınız önemli psikolojik incinmelerle yaraları, kayıplarınızı, hayal kırıklarınızı, sorunlarınızı ve cesaretinizi sınayan olayları yazın. Sıkıntılı ve çetin dönemlerin yanı sıra, daha sakin geçen çaresizlik, umutsuzluk ve yalnızlık dönemlerini de ekleyin. Ayrıca çocukuluk ya da yetişkinlikte yaşadığınız zararlık ilişkiler, aşağılayıcı olaylar, hatta taciz, kaba kuvvet, tecavüz ya da işkence gibi derin travmalar varsa onları da ekleyin.

Bu travmaları nasıl atlattınız? Üzerinizde nen gibi kalıcı etkileri oldu?

Kendinizi nasıl güçlendirdiniz ve tedavi ettiniz? Acılarınızı nasıl yatıştırdınız? Kendinizi nasıl canlandırdınız ve toparladınız?

Bunun bir daha olmaması için kendinizi nasıl sakındınız ve korudunuz?

Bu yaralar ve kendinizi koruyup iyileştirme yöntemleriniz, bugün evliliğinizi nasıl etkiliyor? Bu yönlerinizden hangilerini eşinizin bilmesini ve anlamasını istiyorsunuz?

Duygusal Dünya

Çocukluğunuzda aileniz aşağıdaki duyguları nasıl dışa vururdu? (öfke, üzüntü, korku, sevgi, birbirlerine duyulan ilgi)

Çocukluğunuzda aileniz, anne-baba arası saldırganlık, bunalımlı ya da duygusal bakımdan yaralı bir ebeveyn gibi, belirli bir duygusal sorunla başa çıkmak zorunda kaldı mı? Bunun evliliğiniz ve diğer yakın ilişkilerinizdeki (dostluklar, anne-babanızla ilişkiler, kardeşleriniz, çocuklarınız) içerimleri nedir?

Duyguların, özellikle de üzüntü, öfke, korku, gurur ve sevginin dışa vurumuyla ilgili felsefeniz nedir? Bunlardan herhangi birini dışa vurmak ya da eşinizin dışa vurduğunu görmek size zor geliyor mu? Bu konudaki bakış açınız neye dayanıyor?

Duyguların dışa vurumunda, eşinizle aranızda ne gibi farklılıklar var? Bu farklılıkların ardında ne yatıyor? Bu farklılıkların sizin açınızdan içerimleri nedir?

Misyonum ve Mirasım

Mezarlıkta durup kendi kabrinize baktığınızı hayal edin. Şimdi mezar taşınızda görmek isteyeceğiniz yazıyı yazın. Şu sözlerle başlayın: “Burada yatan …”

Ölümünüzden sonra yayınlanacak biyografinizi yazın (kısa olması gerekmez.) İnsanların hayatınız hakkına ne düşünmelerini, sizi nasıl hatırlamasını istiyorsunuz?

Artık kendi yaşamınıza yönelik bir misyon bildirimi yazmaya hazırsınız. Hayatınızın amacı nedir? Anlamı nedir? Neyi başarmaya çalışıyorsunuz? En büyük mücadeleniz nedir?

Öldüğünüzde, ardınızda hangi mirası bırakmak istersiniz?

Hangi önemli hedefleri gerçekleştirmeniz gerekiyor? Bu, bir şey yaratmak ya da belirli bir deneyimi yaşamak olabilir. Daha önemsiz örnekler, saz çalmayı öğrenmek, bir dağa tırmanmak ve benzerleridir.

Kim Olmak İstiyorum

(Yazdıklarınız üzerine düşünmek için biraz zaman ayırın)

Olmak istediğiniz insanı tanımlayın

O insan haline gelmek için kendinize yapabileceğiniz en büyük yardım nedir?

O insan haline gelmeye çalışırken, şimdiden hangi mücadeleleri verdiniz?

İçinizdeki hangi şeytanla savaşmak zorunda kaldınız? Ya da hala savaşmak zorundasınız?

Kendiniz hakkında en çok neyi değiştirmek isterdiniz?

Hangi hayallerinizi yadsıdınız ya da geliştiremediniz?

5 yıl içinde hayatınızın nasıl olmasını istiyorsunuz?

Olmak istediğiniz türden kişinin öyküsü nedir?